7,908,370 wizyt
Gości online: 2

DEALER: spektakl profilaktyczny Teatru STOP

BENEFIS - 500  x  DEALER             BENEFIS - 600 x DEALER
 
     

Wybrane  sesje:  Słupsk Koszalin Stargard Szcz. Włocławek Ustka

2007 2008 2007, 2008  2007 2008

*
*  *  *

 Miejsca prezentacji                TV                Opinie uczestników          Opinie prasowe

Images: dealer00.jpg

                 Spektakl "DEALER" jest programem, który wykorzystując elementy dramy w dość niekonwencjonalnej formie scenicznej traktuje o problemach alkoholowych. Adresowany jest do widowni od starszych klas szkoły podstawowej, poprzez młodzież gimnazjalną, średnią, a także akademicką. 

       Program powstał wskutek sugestii ze strony Sekretarza Gminy Chojnice - Pani Stefanii Majewskiej-Kilkowskiej, która poszukując atrakcyjnych form profilaktyki i edukacji namówiła w 1997 roku Mirosława Glinieckiego do wspólnych działań w tym zakresie.

       Ostateczną wersję scenariusza (ustawicznie konsultowaną na próbach z Mieczysławem Giedrojciem i Danielem Kalinowskim) napisał M. Gliniecki. Próby trwały 9 miesięcy i odbywały się w weekendowych sesjach w kameralnej sali sportowej nieistniejącej już Szkoły Podstawowej w Chojniczkach. 

       O sukcesie "DEALERA" może przemawiać fakt, iż spektakl ten realizowany jest bez przerwy od 20 lat i ma ponad  600 prezentacji zarówno w kraju, jak i trochę za granicą. Najwięcej systematycznych realizacji tego programu odbyło się w Słupsku , Koszalinie i Włocławku 

 

       "DEALER" porusza temat sprzedaży i powszechności spożywania alkoholu, jego dostępności oraz mody na picie. Dotyka również kwestii społecznego przyzwolenia na zachowanie nietrzeźwych, a także usprawiedliwiania i tolerowania osób nadużywających alkoholu. Ważnym aspektem programu jest również wskazywanie młodemu człowiekowi możliwości nieulegania  presji otoczenia i umiejętności odmawiania. Program uświadamia jak bolesne skutki może przynieść częste lub zbyt wczesne spożywanie alkoholu, łącznie z utratą pracy, opinii, zdrowia, rodziny, a nawet życia.

 

       Pierwsza część programu ma charakter spektaklu, którego akcja rozgrywana jest w dwóch planach scenicznych:

                     *   plan Dealerów - jest to historia dwóch Dealerów: Starszego - bezwzględnego, dążącego do celu za wszelką cenę i Młodszego - naiwnego, chcącego dorównać koledze i zdobyć pieniądze i sławę. Prezentowany świat wzorowany jest na konstrukcji kolorowych reklam, wideoklipów, atrakcyjnych - momentami komicznych zdarzeń. Sztucznie rymowane dialogi wypowiadane są zdecydowanie, bardzo szybko, ale trącą fałszem. Każda scena kończy się przyśpiewką "Pije Kuba do Jakuba...".

                     *   plan Ojca - to szara, ponura przestrzeń pokoju w której znajduje się osamotniony ojciec Dealera Młodszego. Dawniej był znakomitym sportowcem. Osiągnął życiowy sukces, był rozpoznawalny, doskonale zarabiał. Teraz jest samotnym alkoholikiem. Ten plan pokazywany jest bez słów, pantomimicznie - z monotonną muzyką w tle.

       Przedstawiane plany uzupełniają się, jak dzień i noc w życiu. Taka struktura sceny przypominać ma, iż każda sytuacja życiowa ma zawsze dwie strony medalu; tę atrakcyjną - o której mówią wszyscy i tę ciemną, skrywaną zazwyczaj i pomijaną przez reklamujących.

 

       Druga część programu ma charakter dramowy. Aktorzy w pewnej części zamieniają się z uczestnikami rolami. Teraz to oni "wchodząc w rolę" odgrywają zaaranżowane przez prowadzącego dramę sytuacje życiowe. Próbują po swojemu ustawić się do zaistniałego problemu w rodzinie, szkole, w sklepie monopolowym. Każda sytuacja jest w części finałowej omawiana przez prowadzącego dramę.

 

       "...To, co szczególnie wydaje się wartościowe dla uczestników, to możliwość aktywnego udziału poprzez odgrywanie scen dramowych, a tym samym rozwiązywanie konkretnych problemów życiowych, jakie się w tych scenach pojawiają. 'Wchodzenie w rolę' stwarza uczniom możliwość empatycznego wczuwania się w przeżycia kreowanych postaci, zwraca uwagę na postawę asertywną - uczeń uświadamia sobie, że nie musi ulegać presji otoczenia, że ma prawo powiedzieć 'nie'."

                                                                                     Małgorzata Borek

                                                                                                               Pełnomocnik Prezydenta Miasta Koszalin 
                                                                                                          d/s  Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

O B S A D A:

Dealer  Młodszy

Daniel  Kalinowski

Dealer  Starszy

Mirosław  Gliniecki

Ojciec

Mieczysław  Giedrojć,
Bogusław  Pobiedziński (w zastępstwie)

Dziewczynka od wiersza Marta  Gliniecka

Muzycy

 (wymiennie)

Marta  Gliniecka,
Andrzej  Anderman,
Waldemar  Tomaszewski,
Jaromir  Szroeder

opracowanie dramy

            dr Lucyna  Maksymowicz

prowadzenie dramy

Mirosław  Gliniecki

scenariusz

Mirosław  Gliniecki

reżyseria

 Mieczysław  Giedrojć, Mirosław  Gliniecki
i Daniel  Kalinowski

Premiera  nieoficjalna - 18 IV 1998r. w Parchowie

Premiera  oficjalna - 19 V 1998r. w Silnie


 Miejsca prezentacji          Fotografie  spektaklu          TV              Opinie uczestników         Opinie prasowe