8,016,156 wizyt
Gości online: 1

               D E A L E R - 600 realizacji !!!                     nowości muzyczne Marty  Glinieckiej                            face       logo youtube    
     Teatr STOP powstał w 1980 roku. Obecnie jest teatrem edukacyjnym. Wywodzi się z tak zwanego nurtu "teatru alternatywnego" lat osiemdziesiątych. Kojarzony jest z dwoma miastami: Słupska - gdzie powstał i Koszalina - gdzie pracuje aktualnie, chociaż swe realizacje ma w różnych częściach Polski.

     W naszym kraju jest zespołem nietypowym, bowiem od ponad ćwierć wieku - jako jeden z nielicznych teatrów nieinstytucjonalnych (bez dotacji z budżetu państwowego) - systematycznie realizuje i poszerza własny program edukacji teatralnej. Środki na swe edukacyjne projekty pozyskuje z różnych źródeł, między innymi z Europejskiego Funduszu PHARE, Ministerstwa Kultury bądź też z budżetów samorządowych.

     Charakter grupy jest kameralny. Tworzą ją aktorzy pracujący na stałe, jak również wykonawcy z innych zespołów, którzy cyklicznie współpracują ze STOP-em. Aktorzy, co nie jest częste w innych zespołach teatralnych a istotne w sferze edukacyjnej, posiadają również przygotowanie pedagogiczne i są wykładowcami na uczelniach wyższych (np. słupska Akademia Pomorska, Politechnika Koszalińska, Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna). 

     Teatr STOP prezentował programy dla dzieci i dla dorosłych; na scenie i w przestrzeni ulicy; w kraju i poza jego granicami. Teatralne spektakle pokazywane były w małych, nikomu nieznanych środowiskach, jak również na wielkich, prestiżowych festiwalach: EXPO w Sewili, Festiwal Narodów w Avignion, włoski Festiwal Teatralny w Piacenza i rosyjski na Wyspach Sołowieckich Morza Białego.

     Zespół był również gospodarzem, głośnych w swoim czasie, czterech festiwalowych edycji Forum Teatru Niesfornego - "TOTUS MUNDUS" w Słupsku, Koszalinie i Archangielsku (w latach 1986, 1988, 1990 i 1991). Teatr STOP współrealizował także trzy edycje Międzynarodowego Sympozjum i Warsztatów Teatralnych w Słupsku i na Bornholmie (1999, 2001, 2004).

     Obecnie najbardziej popularne działania Teatru STOP to:

  •      Warsztaty Twórczej Profilaktyki poprzez teatr i dramę dla młodzieży i studentów;

  •      Seminarium i Warsztaty Technik Teatralno-Dramowych dla nauczycieli;

  •      Warsztaty Aktywności Twórczej dla osób 50+;

  •      profilaktyczny, interaktywny spektakl DEALER dla młodzieży starszej;

  •      profilaktyczny, interaktywny spektakl BEZNIKOTYNEK dla dzieci najmłodszych klas szkoły podstawowej;

  •      profilaktyczny, interaktywny spektakl TO SZKODZI ZDROWIU dla uczniów klas szkoły podstawowej;

  •      interaktywny spektakl TEATR MILCZENIA dla młodzieży szkół podstawowych;

  •      interaktywny spektakl MIM I CLOWN dla młodzieży szkół podstawowych;